Home / Mobilans

Mobilans

Mobilans programı acil sağlık hizmetlerinde görev yapan tüm acil yardım ambulanslarının, sağlık personelinin koordinasyonu, görevlendirilmesi, personel bilgisiyle, ambulansın vakaya seyri, hastaya müdahalesi, hastayı hastaneye nakli ve teslim edilmesi. İstasyona dönüşü ve bunla beraber tüm bu süreçte bilgilerin kayıt altına alınması. Komuta ile sürekli iletişim halinde olmayı sağlayan programdır. 

Sistemin kuruluş amacı çalışan personelin işi yükünü minimuma indirmek ile birlikte İstasyon bazında bakanlığımızı extra ödemelerden kurtarmak ve yaşanan yasal sorunlarda bakanlığımıza bu süreçte kazanç sağlamak.

Sahada görev yapan personelin iş yükünü minimuma düşürmek.

Görev değişimlerinde Türkiye genelinde farklı şekillerde personel bilgisi alınıyor. Bu değişimlerde istismarlar yaşanabiliyor. Bu sistem sayesinde görevli personel mesaisine geldiğinde parmak izi okutacağı için kaçta mesaisine geldiği belli oluyor. Bu neden ile mesaisine geç gelenler ve bunu sürekli hale getirenler tespit ediniliyor.

Ülkemiz de son yıllarda yaşanan sağlık personeline özellikle ambulansta görevli personele saldırı şiddet olaylarında sistem üzerinde bulunan panik buton sayesinde vakaya seyir veya vaka esnasında görevli personele fiziksel veya sözlü taciz, saldırılarda sistem otomatik görüntülü ve sesli kayda girerek yaşanan süreci kaydediyor ve daha sonra oluşacak yasal süreçte bu kişilere gerekli ceza verilmesi bakanlığımızın elinde maddi delil olarak sunmasını sağlıyor.

Panik buton kullanımında KOMUTA KONTROL MERKEZİ ye ve emniyete otomatik olarak acil çağrı gidiyor ve bu görüntüler KOMUTA KONTROL MERKEZİ tarafından da takip edilecek.

Bu sistemde istatistikler yapıldığı için bölgede ki vaka sayılarının istatistiği çıktığında vaka sayısının yüksek olduğu bölgelerin tespit edilip acil yardım istasyonu kurulurken nerelere istasyon gerekli tespit edilip vaka yoğunluk bölgelerine istasyon açılıp vakaya ulaşım sürelerinin kısaltılması na fayda sağlar.

Görevini suistimal eden bazı çalışanlar olay yerinden veya hastaneden ayrılıp istasyonlara dönüş esnasında anons vermeyerek komutanın sorun yaşamasına neden oluyorlar. Bu sistemde ise adresten veya hastaneden ayrıldıktan 500 metre sonra eğer ekip durumunu bildirmez ise sistem devreye girip uyarı veriyor durumunu bildir diye. Eğer ekip halen durumunu bildirmez ise sistem otomatikman komutaya bilgi veriyor.

Bir diğer faydası komutalar da yaşanan telsiz anonslarının yoğunluğundan dolayı ekiplere anında bildirimler ulaşamamakta aynı zamanda ekipler de anonslarını aynı anda verememekte bu nedenle aksaklıklar yaşanmakta bu sistemde ise gerçek anlık bilgiler aynı anda sistem sayesinde komuta dan ekiplere ekipler den komutaya gerçek anlık iletiler verilebilmektedir.

Bugün her A.S.H. İstasyonlarında nokta araç ve el telsizi olmak üzere 3 adet telsiz cihazı bulunmaktadır. Bunun her bir istasyona maliyeti çok yüksektir. Bu cihazın portatif özelliği sayesinde hem istasyonda hem araç da hemde elde kullanılabilir olması sayesinde tek bir cihaz ile her alanda kullanım sağlanmaktadır.

Cihazların GPS özelliği olduğu için ekstradan araçlara GPS sistemi bağlamaya gerek kalmayacak.

Mesai saatlerinde KOMUTA KONTROL MERKEZİ sorumlu hekimi gerek gördüğü halde görevli personelin kılık kıyafetini ve aracın temizliği ile birlikte tıbbı cihazların durumunu denetleyebilecek.

Bugün bütün A.S.H.İ larında bilgisayar, yazıcı, tarayıcı, internet, telefon ve navigasyon bulunmaktadır. Bunların her bir istasyona maliyeti oldukça yüksektir. Bu cihaz tüm bu özellikleri içinde barındırdığı için tüm bu maliyetlerden kurumumuzu kurtarmaktadır.

Dünya da gelişen teknolojiye ayak uydurmak ve bu teknolojinin faydalarından özellikle 7/24 görev yapan 112 de faydalanarak maliyetlerini düşürmek ile birlikte personelinde iş yükünü en hafife indirmesi sağlamak.

Her bir A.S.H.İ nunda onlarca kontrol formunun yanı sıra her hastaya 3 defa form ve dosya doldurulmaktadır. Buda personelin uzun vaktini almak ile birlikte zihinsel olarak yormaktadır. Ay sonunda ise bütün bu formların toplanıp sayılıp istatistiklerinin çıkarılmasında sonra bir personel tarafından toplanıp KOMUTA KONTROL MERKEZİ ye götürülerek teslim edilmesi işlemi yapılmaktadır. Bu sistemde ise tüm bu istatistikler günlük haftalık veya aylık olarak otomatik olarak hesaplanıp anında bilgisi verilmektedir.

KOMUTA KONTROL MERKEZİ den ekipleri görevlendirme esnasında yaşanan ekiplerin son ve uygunluk durumunu görememe ile birlikte adrese yanlış ekipleri yönlendirme gibi oluşabilecek ve sonrasında ekipler arasında yaşanabilecek olumsuzlukları ortadan kaldıracaktır.

Bugün tüm 112 KOMUTA KONTROL MERKEZİ leri adrese dayalı olarak ekipleri yönlendirmektedir. Bu sistemde ise çağrı karşılayan personel vaka ihbarı yapan kişiden sağlıklı bir şekilde adres alamıyor ise veya ihbarda bulunan kişi bulunduğu yerin adresini bilmiyor ise konumu telefon sinyalinden anında görerek uygun ekibe ihbar yapan kişinin konumunu atarak ekibin hızlı bir şekilde nokta atışı yaparak adrese ulaşmasını sağlıyor.

Görevli personelin vakaya müdahalesi esnasında vaka bilgileri verilmesi rağmen eksik malzeme ile hasta yanına giderek gerekli müdahaleleri gerçekleştirmeyen kişiler takip ve tespit edilebilecek.

Dini ve resmi tatillerde veya bayramlarda sağlık bakanı ve cumhurbaşkanı gibi devlet büyüklerinin görüntülü kutlama ve tebrik mesajları yayınlanabilecek.

TRK-TM-İLYAD ve ÇİLYAD gibi hizmet içi eğitimler ve güncellenen bilgiler sisteme yüklenecek sunumlar veya videolu anlatımlar ile personelin her daim ulaşılabilirliğini sağlayıp kendini bir konuda eksik hisseden personelin anında bilgiye ulaşımını sağlayacak.